Rokytnice Nad Jizerou

Jest to miasteczko położone w malowniczej, słonecznej dolinie u podnóża Lysej Hory, 25 km jazdy samochodem od Szklarskiej Poręby. W sezonie zimowym zmienia się w jedno wielkie „nartowisko”. Na terenie miejscowości znjdują się dwa większe ośrodki narciarskie „Horni Domky” i „Studenov” oferujące odpowiednio 14 i 4 km wzorowo przygotowanych tras. Poza tym rozliczne mniejsze górki z wyciągami i równie dobrze spreparowanymi trasami dopełniają całości. Rokytnice są jednym z większych kompleksów narciarskich w Czeskiej Republice i jako jedyne mają do zaoferowania przewyższenia sięgające 700 m. Największy spośród skiarealów, czyli Horni Domky, to gratka dla tych, którzy pierwsze kroki mają już za sobą. Długie, ciekawie wytyczone i raczej wymagające trasy nie pozostawią niedosytu nawet wytrawnym narciarzom.Teren ośrodka jest rozległy i potrzeba trochę czasu, aby wszystko dobrze objeździć i zorientować się w topografii. Jest to wielkim plusem i moim zdaniem pod tym względem Rokytnice nie mają sobie równych. Za transport na górę odpowiadają dwie czteroosobowe kanapy, w tym najdłuższa w Czechach, oraz superszybkie wyciągi talerzykowe typu POMA. Jak już wspomniałem, nie jest to niestety wymarzone miejsce dla początkujących. Co prawda na mapie znajdziemy coś niebieskiego, jednak uważam to bardziej za chwyt marketingowy, a „niebieskość” tras śmiem poddać w wątpliwość. Teren posiada także ogromny potencjał freeride’owy, niestety jazda poza trasami jest zabroniona i wiąże się z ryzykiem zapłacenia „POKUTY”.

Drugim co do wielkości kompleksem na terenie miasta jest STUDENOV położony w zachodniej części doliny. To miejsce polecam zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym. Mamy tutaj optymalnie zestopniowane poziomy trudności stoków, od zerowego do czerwonej trasy o przewyższeniu 383 m, a wszystko to dostępne bez odpinania sprzętu. Miejsce polecam szczególnie ekipom o zróżnicowanych stopniach umiejętności. Tutaj dzieci zaczną swą narciarską przygodę, mama nabierze pewności, a tata „kozak” zmierzy się z wymagającą „czerwoną”. I wszyscy będą HAPPY.

Pozostałe górki na terenie Rokytnic to tak zwane „ośle łączki” przeznaczone dla początkujących. Bardziej zaawansowani będą się tutaj raczej nudzić.

Wszystkie z wymienionych miejsc mają odrębne cenniki i system karnetów. Czy jest to wada? Według mnie nie, gdyż mamy możliwość wyboru terenu odpowiadającego naszym umiejętnościom za odpowiednią cene.

Parkowanie samochodu nie jest w Rokytnicach żadnym problemem, każdy areal posiada stosownej wielkości parkingi.

Podsumowując – jest to miejsce obowiązkowe.

AKTUALNE DANE O POGODZIE W ROKYTNICACH NAD JIZEROU:


Skiinfo_pl

WARUNKI NA TRASACH


AccuWeather-makes-a-debut-on-Windows-RT8-feeds-your-weather-information-hunger

POGODA