Zanim zaczniesz

Co warto wiedzieć zanim zapiszesz siebie bądź swoje dziecko na lekcję.

1. Sprzęt

Aby zacząć przygodę z narciarstwem nie ma konieczności posiadania własnego sprzętu. Współczesne wypożyczalnie oferują wyposażenie wysokiej klasy, a przeszkolony personel doradzi w doborze i dokona koniecznych regulacji. Jeśli jednak posiadamy własny sprzęt, warto przed rozpoczęciem zajęć skontrolować jego stan techniczny i ustawienie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Czynności te lepiej powierzyć fachowcom.

Nie zalecamy korzystania z przestarzałego ekwipunku, gdyż może to być źródłem przykrych niespodzianek, a nawet przyczyną urazów.

2. Ubiór

W tym przypadku nie potrzebujemy najdroższych ciuchów z tegorocznej kolekcji, jednak ważne jest, aby były one przeznaczone do uprawiania sportów zimowych. Ubrania takie nie krępują ruchów, zapewniają nam niezwykle ważny komfort termiczny i suchość. Na zajęcia z instruktorem nie powinniśmy ubierać się za ciepło – wzmożony wysiłek, zwłaszcza gdy są to nasze pierwsze próby, zwiększa ryzyko przegrzania. Rozmiar butów dobieramy taki, jaki nosimy na co dzień. Nigdy nie ubierajmy dwóch par skarpet, gdyż przynosi to efekty odwrotne od oczekiwanych. Odpowiednie rękawice chronią nasze ręce nie tylko przed zimnem, ale również przed urazami w razie upadku lub skaleczeniem o ostre krawędzie nart. Gogle są niezbędnym wyposażeniem każdego narciarza, przy niesprzyjającej pogodzie ich brak całkowicie uniemożliwia jazdę. Dopasowany kask jest warunkiem przyjemnej i bezpiecznej jazdy, a w przypadku, gdy jest naprawdę zimno, zakładamy dodatkowo kominiarkę (nie zwykłą czapkę).

3. Planowanie czasu

Udając się na umówioną lekcję z instruktorem, zawsze powinniśmy przewidzieć sporą rezerwę czasową. Przygotowanie się do jazdy, dojście na miejsce spotkania, zakup karnetów, wypożyczenie sprzętu to czynności, które zwłaszcza początkującym zabierają dużo czasu, szczególnie jeśli mamy pod opieką dzieci. Musimy się liczyć z kolejką w wypożyczalni lub przy kasach. Lepiej być na miejscu dziesięć minut wcześniej i w spokoju nastroić się obserwując innych narciarzy, niż w nerwowej atmosferze ścigać się z czasem.

4. Dzieci idą do szkoły

Jeśli oddajemy nasze pociechy pod opiekę instruktora, powinniśmy je wcześniej przygotować psychicznie na krótkie rozstanie z rodzicami. Na czas trwania zajęć rodzice powinni się oddalić i zaufać kompetencjom naszych instruktorów. Towarzyszenie dziecku podczas lekcji przynosi zdecydowanie negatywne efekty, rozprasza dziecko i opóźnia jego integrację z instruktorem i grupą. Powinniśmy wyposażyć dziecko w chusteczki do nosa (nasi instruktorzy potrafią wysmarkać każdy nosek). Należy koniecznie nasmarować buzię kremem ochronnym. I, co bardzo ważne, nigdy nie zapomnijmy pójść z dzieckiem do toalety przed rozpoczęciem zajęć. (Dotyczy to także dorosłych).

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu gładko i bezstresowo rozpocząć fascynującą przygodę z narciarstwem. W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Nasi eksperci są zawsze do Państwa dyspozycji.